قیمت خرید تضمینی گندم برای فصل زراعی 1400

قیمت خرید تضمینی گندم برای فصل زراعی 1400

قیمت خرید تضمینی گندم برای فصل زراعی 1400

اقتصادسبز آنلاین: وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت خرید تضمینی گندم برای فصل زراعی جدید به کیلویی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان تصویب شد تا کشاورزان بدون دغدغه کار کشت گندم را انجام دهند.

سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، با بیان اینکه در آغاز فصل زراعی طبق قانون باید در حوزه قیمت‌گذاری، قیمت مشخص باشد تا کشاورز با خیال راحت، با انگیزه و بدون دغدغه در این زمینه تصمیم گیری لازم را برای کشت انجام دهد، گفت: قیمت خرید تضمینی گندم را به استناد به قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی تعیین کرده ایم.
او ادامه داد: طبق قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی گندم کیلویی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان برای فصل زراعی جدید خواهد بود و کشاورزان بدون دغدغه کار کشت گندم را انجام دهند.

ساداتی نژاد بیان کرد: به دلیل اهمیت که گندم برای کشور دارد و وزارت جهاد کشاورزی در این دوره براساس قانون وظیفه خود را درست دقیق انجام خواهد داد و همواره در کنار کشاورزان خواهد بود تا بتواند از آن‌ها حمایت لازم را انجام دهد.
ساداتی نژاد بیان کرد: با وجود خشکسالی این میزان تولید طبیعی است وشرایط ویژه‌ای را ایجاد می‌کند، اما به هیچ عنوان جای نگرانی برای تامین گندم در کشور وجود ندارد.
او بیان کرد: گندم به عنوان یک کالای اساسی در کشور محسوب می‌شود و برای گندم به عنوان یکی از مهم‌ترین کالای اساسی در کشور دولت سیزدهم تمهیدات ویژه‌ای را در این بخش برای آن در نظر گرفته است.
ساداتی نژاد با تاکید بر اینکه هیچ نگرانی در تامین گندم به عنوان کالای اساسی وجود ندارد، گفت: دولت سیزدهم در این مسیر با قدرت کار خود را شروع کرده و برای فصل زراعی آینده امیدوار هستیم شرایط مطلوب‌تر و تولیدات بیشتری را داشته باشیم.

خشکسالی عامل کاهش تولید گندم در کشور

ساداتی نژاد با اشاره به بازگشت اختیارات بازرگانی محصولات کشاورزی به وزارت جهاد کشاورزی گفت: در همان دولتی که قانون تمرکز لغو شد، در آخرین روزها قانون مصوب شده و اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده شد، در حال حاضر قانون تمرکز اجرایی شده و شرکت بازرگانی دولتی ایران به وزارتخانه بازگشت است، همچنین معاونت بازرگانی در حال احیا است و قانون تمرکز با قدرت هم احصا و هم اجرا خواهد شد تا حوزه کشاورزی بتواند با فرماندهی واحد در کل زنجیره و اجزای مختلف آن پاسخگو باشد.

وی خشکسالی را عامل کاهش تولید گندم در کشور دانست و تصریح کرد: تجربه خوبی در زمینه خودکفایی محصولات استراتژیک مانند گندم داریم؛ امسال زیر ۵ میلیون تن خرید گندم داشتیم که به خاطر خشکسالی بوده و در دیمزارها برداشتی نداشتیم، بنابراین مجبوریم حجم بیشتری گندم وارد کنیم اما برنامه های قبلی نشان می‌دهد که کشور ظرفیت خودکفایی مناسبی دارد.

ساداتی نژاد با بیان این که کشاورزی ما در حال حاضر به صورت سنتی، معیشتی و خرده مالکی اداره می شود، خاطرنشان کرد: برای اینکه کشاورزی ما تبدیل به کشاورزی تجاری شود باید با استفاده از مدیریت واحد، سطح درآمد کشاورزان را افزایش دهیم که راه این کار، کشاورزی قراردادی است؛ باید با کمک شرکت های پشتیبان زنجیره های ارزش را به کشاورزان معرفی کنیم و کشاورزان و زنجیره ارزش را به هم متصل کنیم.

وی افزود: در برخی کشورها 90 درصد کشاورزی قراردادی است، بذری کاشته نمی شود مگر اینکه تکلیف محصول و تکلیف خریدار محصول مشخص شده باشد و طبق نیاز و الگوی مصرف خریدار، تولید محصول انجام می‌شود تا برگردانده نشود که ما در این بخش ضعف داریم و گاهی دچار بیشبود در محصولات و عدم پذیرش بازار می شویم، بنابراین باید الگوی کشت را اجرا کنیم که‌ در تمام برنامه های توسعه ای لحاظ شده و در برنامه هفتم هم لحاظ خواهد شد اما تاکنون اجرا نشده است.

منبع : اقتصاد سبز آنلاین

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مقالات


اخرین پروژه ها


پروژه کلینیک دندان پزشکی مهر
پروژه کلینیک دندان پزشکی مهر
پروژه مجتمع مسکونی رویال ملودی
پروژه مجتمع مسکونی رویال ملودی
ساخت ساختمان های مسکونی
ساخت ساختمان های مسکونی

برچسب ها